ORTODONTINIS GYDYMAS

Taisyklingas dantų sąkandis būtinas gražiai šypsenai – jis padeda dantenas išlaikyti sveikas, tolygiai paskirstyti krūvį visiems dantims, apsaugoti apatinio žandikaulio sąnarį. Būtent todėl klinikoje „Dantita“ teikiamas ir ortodontinis gydymas – jo metu koreguojama dantų padėtis, formuojamas harmoningas sąkandis.

Ortodontinis gydymas paprastai taikomas paauglystėje, 10–16 metų amžiaus vaikams. Visgi pas gydytoją ortodontą reiktų apsilankyti jau 7 metų vaikams. Gydytojas apžiūrės mažylio burną ir nustatyts, ar dantys dygsta tolygiai, nėra susigrūdę arba atvirkščiai – ar tarp dantų nėra didelių tarpų, ar netrūksta dantų užuomazgų, nesutrikęs žandikaulio augimas. Ankstyvas ortodontinių problemų diagnozavimas ir gydymas padeda išvengti sudėtingesnių problemų atsiradimo. Be to, ankstyvas gydymas dažniausiai yra trumpesnis ir lengvesnis.

Ortodontinio gydymo būdai:
 • Sąkandžio koregavimas nuimamais ortodontiniais aparatais
  Taikomas tada, kai yra nedidelių sutrikimų arba siekiant išlaikyti gydymo breketais metu gautą rezultatą. Šiuos nuimamus aparatus lengva prižiūrėti, tačiau jie gan greitai lūžta;
 • Sąkandžio koregavimas nenuimamais ortodontiniais aparatais
  Jie naudojami sunkesniems atvejams gydyti, taip pat kai pacientui išimamas aparatas sukelia daug nepatogumų;
 • Sakandžio koregavimas ortodontiniais implantais
  Tai laikini implantai, kurie mažos chirurginės procedūros metu tvirtinami kaule ir tarnauja kaip papildoma atrama breketams ar kitiems ortodontiniams aparatams.
 • Ortognatinė chirurgija taikoma sunkiausiais atvejais, kai kiti gydymo metodai nėra efektyvūs.

Dažniausiai sąkandis koreguojamas nenuimamais ortodontiniai aparatais – breketais. Jie klijuojami prie danties paviršiaus ir sujungiami metaline viela.

Breketų rūšys:
 • Metaliniai breketai – dažniausiai naudojama breketų rūšis. Gydymas jais yra kiek greitesnis nei kitų rūšių breketais, tačiau jie mažiau estetiški.
 • Keramikiniai breketai – šiuo metu vis labiau populiarėja dėl estetinio patrauklumo, nes jie mažiau matomi nei metaliniai breketai. Galima rinktis, kaip juos naudoti: juos galima klijuoti ant visų dantų arba tik ant priekinių, kitur klijuojant metalinius breketus. Naudojant keramikinius breketus, gydymas trunka keliais mėnesiais ilgiau, o sulūžusį ar įskilusį breketą reikia keisti nauju. Be to, jų kaina didesnė nei metalinių breketų.
 • Beligatūriniai breketai („Damon 2“, „Smart clip“ sistemos) – juos naudojant dantys veikiami mažesne jėga. Dėl specialaus breketuose esančio užrakto viela prispaudžiama silpniau nei įprasta, mažėja trintis sistemoje. Gydymas šiais breketais trunka trumpiau, o pas ortodontą lankytis reikia rečiau nei renkantis kitas breketų rūšis (kas 1,5–2 mėnesius). Tokie breketai yra gaminami tik iš metalo ir tinka ne visiems klinikiniams atvejams.
 • Liežuviniai breketai – patys estetiškiausi, nes klijuojami iš liežuvinės dantų pusės, tad mažai pastebimi. Šie breketai tinka ne visais atvejais, jie gali dirginti liežuvį. Be to, jie yra brangesni už kitų rūšių breketus.

Prieš parenkant tinkamą ortodontinio gydymo būdą, pirmiausia būtina gydytojo ortodonto konsultacija.